+420 777 333 702 saint.soby@gmail.com

Článek – Ohře Média – 21.1.2019

O tom, co znamená DJing v teorii i praxi se dozvěděli studenti Soukromé obchodní akademie během výživného workshopu/semináře pod vedením profesionálního DJe jménem Saint Soby. Ten se porozprávěl o tom, co ho k DJingu přivedlo a následně studenty elektrotechnických oborů uvedl do problematiky v rámci teorie, ale především praxe, při níž si mohli sami vyzkoušet rychlou práci rukou, nejrůznější triky a scratche na mixovací konzoli.

,,DJingu se věnuji deset let. Když jsem byl maličký, hrál jsem na zobcovou flétnu a po ní přišla na řadu trumpetka. Chodil jsem také do sboru na zpěv. Po třech letech hraní na trumpetku jsem se na to vykašlal a začal jsem hrát na harmoniku – akordeon a poté jsem se ještě učil hrát na kytaru. Muzika se mi líbila odjakživa, ale pořád to nebylo to, co jsem si představoval. V pubertě jsem se naštval a všechny nástroje prodal. Jelikož jsem již začal navštěvovat kluby a diskotéky úplně mě pohltila taneční muzika a já ji věnoval veškerý volný čas. S kamarádem jsme si koupili první gramofony, mix pult a několik desek a začali zkoušet mixovat hudbu. Když jsem začínal já, nebyly žádné školy nebo kurzy. Po půl roce zkoušení jsem zašel za DJem z klubu, jestli by mi nemohl dát pár rad. Za sedm let aktivní kariéry jsme pak objeli nejlepší kluby v republice. Nebylo to ale jen o DJingu, měli jsme také živé nástroje. Šlo o propojení živé a elektronické hudby,“ vyprávěl studentům o svých začátcích DJ Saint Soby.

 

Na kurzu uvedl studenty do problematiky DJingu v rámci teorie, ale především praxe, při níž si mohli vyzkoušet mixování hudby. To DJ Saint Soby přirovnává ke kuchařině. Když chce totiž kuchař uvařit opravdu dobré jídlo, musí znát ingredience. Musí vědět, z čeho vaří. To samé platí v DJingu. DJ musí skvěle znát píšničky. ,,Já mám písničky, kterých jsou tisíce, natolik naposlouchané, že by se leckomu už naprosto zošklivily,“ dodal s humorem DJ Saint Soby.

Díky digitalizaci techniky dnes již nejsou začátky DJingu tolik finančně náročné. Konzole jsou dnes prakticky pro všechny. ,,Když jsem s DJingem začínal já, investoval jsem do aparatury více než 150 tisíc korun,“ prozradil DJ Saint Soby. Dnes už má počítač doma každý a přijatelná konzole na mixování hudby se k němu dá pořídit třeba už i za šest tisíc. Navíc dnes existují i školy DJingu, kurzy a workshopy podobné tomu na soukromé obchodní akademii, během níž si mohou nadšenci a potencionální DJové leccos vyzkoušet a naučit. DJ Saint Soby žateckým studentům dokonce nabídl, že kdyby měli chuť se DJingu začít věnovat, mohl by za nimi dojíždět a novodobému hudebnímu řemeslu je učit.

Zdroj: Ohře Media – Hedvika Mašková

Reportáž – pořad Wifina – Déčko — Česká televize – 5.11.2014

Copyright © 2024